Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

7η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Γιορτάζουμε σήμερα, 25 Σεπτεμβρίου 2020 για έβδομη συνεχόμενη χρονιά την Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού που συμπίπτει και με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Αθλητισμού.

Με σύνθημα «Αθλούμαι – Μένω Υγιής – Μένω Ασφαλής» καλούμαστε  να αναδείξουμε τη μέρα αυτή  εναρμονισμένοι μ΄ ένα    πνεύμα διαφορετικό από αυτό που το αντικείμενο  της Φυσικής Αγωγής επιτάσσει, μέσα σε συνθήκες ασφαλούς αποστάσεων και υγειονομικών πρωτοκόλων που καθιστούν την ανάγκη διασφάλισης, πρόληψης και προαγωγής  της υγείας μας περισσότερο επίκαιρη και επιτακτική.

Με βασική επιδίωξη  την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών σε μια κοινωνία ετερόκλητων προκλήσεων και ραγδαίων  εξελίξεων, στόχος του σχολικού αθλητισμού παραμένει η σωματική,  βιολογική, πνευματική, κινητική, εκφραστική, κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη και θωράκιση  των μαθητών μας σε μια δια βίου πορεία .

Άθληση σημαίνει ζωή, υγεία, χαρά.  Φροντίζω το σώμα και την ψυχή μου μέσα απ΄το παιχνίδι, τη συμμετοχή και την  προσπάθεια. Συνυπάρχω, νιώθω, αγωνίζομαι, ξεπερνώ τον εαυτό μου και αναγνωρίζω την αξία του εαυτού μου και των άλλων.  Ότι ακριβώς είναι και το ζητούμενο στη ζωή.

Μια αναδρομή στους τίτλους των προγενέστερων Πανελλήνιων Ημερών Σχολικού Αθλητισμού αρκεί να μας πείσει για το πνεύμα, τα ιδανικά και την απαράμιλλη αξία της Φυσικής Αγωγής  στην εκπαίδευση και της άθλησης στη ζωή μας.

2014:  1η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί και όλοι ίσοι». Η ιδέα του αθλητισμού είναι οικουμενική και ασύμβατη με κάθε είδους διάκριση.

2015:  2η Πανελλήνια Ημέρα,  αφιερωμένη στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες, τη  σπουδαιότερη αθλητική διοργάνωση στον κόσμο.

2016: Με σύνθημα,«Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους», η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού αποτέλεσε ένα κάλεσμα στη χαρά της συμμετοχής.

2017: Η  4η   Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα: «Αθλούμαι. Χαράζω το μέλλον» ανέδειξε  τη διαχρονική αξία της άθλησης.

2018: «Ας κινηθούμε» φωνάξαμε στην  5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού πλημμυρίζοντας τις σχολικές αυλές και τα γήπεδα της χώρας.

2019:  «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου. Την 6η  Πανελλήνια Ημέρα αναδείξαμε το πολυτιμότερο αγαθό στον άνθρωπο, την Υγεία και τον κομβικό της  ρόλο με την άσκηση.

ΣΗΜΕΡΑ, 25 Σεπτεμβρίου 2020 κι ενώ ο κόσμος μας ταλανίζεται από την επιδημία του κορωνοϊού λαμβάνουμε όλα τα αναγκαία μέτρα για να παραμείνουμε υγιείς και ασφαλείς.  Τιμούμε την 7η Πανελλήνια μέρα  με την ελπίδα ότι  θα ξεπεράσουμε κάθε εμπόδιο και θα επιστρέψουμε δριμύτεροι  όλοι μαζί στις σχολικές αυλές με το κέφι και τη ζωντάνια που η άθληση προσφέρει.